• Uudis

Info Sibulatee kandi puhvetipidajatele

21. Märts 2024
Ole meie uudistega kursis

Sibulatee 2024. aasta KALApuhvetite päev toimub 11. mail. 

Kui mõned teist küsivad, miks sel aastal nii hilisel ajal, on ju varem ikka aprilli lõpus toimunud, siis oleme aupaklikud vanausuliste traditsioonide vastu. Suur paast lõppeb maikuu esimesel nädalavahetusel ja nii ongi sobilik puhvetite päeva 11. mail korraldada. 

Kes saab osaleda?

Kõik huvilised, kes elavad Sibulatee, st Peipsiääre valla piirkonnas. Puhveti saab avada koduõuel või oma ettevõtte/asutuse hoovil. Pane tähele, et puhveti pidamine ei ole mõeldud ratsa rikkaks saamise üritusena, vaid selleks, et võõrustada lahkelt külalisi, pakkuda neile vaid parimat ning tutvustada nii enda tegemisi kui kogu piirkonda nii lähemalt kui kaugemalt külla saabujatele. 

Mida pakkuda? Kala?

Jah, kevaditi on sellel üritusel aukohal kohalik, eelkõige Peipsi kala. Kalasupid, kalapraed, suitsukala, kalakotletid, kalapelmeenid, kalasalatid. Mida kõike saab kalast teha! Pea lisaks sellele silmas veel mõnd aspekti: kasuta niivõrd palju kohalikku toorainet kui võimalik; võimalusel kasuta põlvest põlve pärandatud retsepte. Et kõik oleks võimalik meie piirkonna moodi!

Toiduohutus

Igal puhvetil on kohustus pidada silmas toidu tegemisel PTA soovitusi kodukohvikutepäeva tegijatele (https://www.youtube.com/watch?v=Q6JGwBDJMhU).

Oma lugu!

Mõtle oma puhvetile välja oma lugu. Ära tee lihtsalt müügikohta, kuhu paned leti ja istumiskohad. Mõtle, miks su puhvet on eriline (nt mõne riigi köögi mõjutustega, pea kõik toidud on teatud toorainest, võibolla hoopis kõik toidud on väga tervislikud, võibolla on läbivaks värviks puhvetis kollane…). Variante on palju! Valitud teema võib väljenduda nii puhveti nimes, kujunduses, nõudes, lisategevustes, meeskonna riietusel jne. Ära tee lihtsalt puhvetit, tee kõige ägedam ja oma looga puhvet!

Oluline on ka, et oma info (menüü, fotod jms) edastad korraldajale võimalikult varakult. 

Kas ilm on tellitud?

Tahaks vastata, et jah 🙂 Aga mõtle välja plaan ka selliseks päevaks kui sajab või on väga jahe. Kuidas siis külalisi võõrustada ja tagada oma abilistele hea olemine.

Meeskond. Üksi ei tee ära midagi

Pane tähele, et eelnevate aastate kogemused näitavad, et ühes puhvetis peaks sel päeval rakkes olema ca 10 inimest (alustades ette valmistajatest kuni teenindajate ja nõudepesijateni). Jaga enne päeva ära ülesanded meeskonna vahel, et vältida pea laiali ringi jooksmist.

Nõud. Korduvkasutus! Prügi ja keskkond
Alates 2024. aasta algusest on avalikel üritustel lubatud kohapeal toidu serveerimiseks kasutada ainult korduskasutatavaid nõusid, vt https://kliimaministeerium.ee/uhekordse-plasti-direktiiviga-seotud-korduma-kippuvad-kusimused#avalikud-uritused. Suurematel sündmustel kasutatakse ühtset pandinõude süsteemi, aga meie sündmusel võiks tõhusalt toimida ka tavalised pestavad nõud. Kui omal vajalikku kogust nõusid varuks ei ole, siis neid saab laenutada erinevatel teenusepakkujatelt, nt Ringo, Eesti pandipakend, Ringkarp, Topsiring, Greencup, Multipack, Uuskasutuskeskus jne.

Lisaks korduskasutatavate nõude kasutamisele aitab meie sündmuse keskkonna jalajälge vähendada jäätmete liigiti kogumine. Mõelge palun läbi, millised jäätmeid külastajal teie juures tekivad ja palun koguge jäätmed liigiti. Sildid liigiti kogumise kastidele saab siit: https://kliimaministeerium.ee/liigiti-kogumise-juhendid-ja-sildid Tore oleks läbi mõelda ka see, mis saab toidust, mis kaubaks ei lähe, et söödav toit ei läheks niisama raisku. Kas kogukonnas/sinu lähikonnas on keegi, kellel võiks sellest toidust, mis on veel söömiseks kõlbulik, rõõmu olla?

Kindlasti kutsume külastajaid üles tulema kohale ka oma nõudega (VONK – võta oma nõu kaasa). Märtsikuus toimus meil seminar keskkonnahoidlike sündmuste korraldamisest – kui soovid selle kokkuvõtet ja salvestust saada, anna peale puhveti registreerimist märku e-aadressil info@sibulatee.ee

Külalisel peab olema kindlasti võimalus tualetti kasutada ja käsi pesta. Vajadusel saab rentida ka vastava koha (nt Kemmerling). 

Külalised ei tule ainult toidu pärast

Igas puhvetis võiks olla midagi ka söögikõrvast (näitus, esinejad, muusika, õpitoad vms). Kõik, mis Su kontseptsiooni sobitub ja külalistele meeldida võiks.

Mõelge külastajatele, kel on lapsed. Mida nad saaks teie juures teha: joonistada, värvida, mõned mängud, õuemängud, asjad otsimine, ärarvamine jms. Ehk lastele palun igas kohas mingi tegevus. Kui kohe kuidagi ei oska midagi välja mõelda, siis anna märku, mõtleme koos. 

Tasust ka
Puhvetile, mis ei ole Sibulatee liige, esitab Sibulatee arve 50 € ulatuses, mis aitab päeva ette valmistada ja turundada. Iga puhvetiga sõlmitakse hea tahte leping.

Mida veel silmas pidada?

Enne sündmust korraldame puhvetipidajatele ka koosoleku, oluline on, et igast puhvetist vähemalt üks inimene sellel osaleb.

Puhvetite päeval soovime puhvetina tegutsemas näha vaid registreerimisvormi kaudu kirja pandud kohti. Sel viisil saame tagada kvaliteedi.

Tähtaeg

Sibulatee KALApuhvetite päev 2024 osalemiseks tuleb puhvet kirja panna 10. aprilliks 2024. 

Sügisese puhvetite päeva registreerimise avame juunikuu lõpus.

Oma soovist saada ligi registreerimisvormile, anna märku info@sibulatee.ee e-aadressil.

Kontakt

Sibulatee KALApuhvetite päeva ja Sibulatee puhvetite päeva korraldab MTÜ Sibulatee (tel 56480065 ja e-kiri info@sibulatee.ee).

Jälgi Sibulatee tegemisi
Liitu meie uudiskirjaga
Ole meie uudistega kursis
Filtreeri

Cart