• Uudis

Mis Varnjas toimub? Kivikuningas, spa ning väheke ajalugu

12. July 2017
Ole meie uudistega kursis

Varnja küla on Sibulatee piirkonna kõige viimane asustatud punkt. Või siis hoopis esimene. Oleneb, kust poolt vaadata. Kui aga vaadata Peipsi poolt ja tulla mööda Peipsit Tartust põhja poole, siis Varnja küla koos piirivalvemajaga on esimene, mida järvelt näha.

Esimest korda on Varnja küla mainitud kirjalikes allikates 1582.aastal ning küla nime seostatakse Peipsi järvel jäälahingu teele jäänud varesekiviga. 1930ndatel elas siin külas ligi 1500 inimest, nende seas ka üle terve Eesti tuntud ehitusmeistrid, kes maju ehitasid nii Tartus, Tallinnas kui Riias.

Kesksel kohal Varnja külas on Varnja vanausuliste palvela. Väljast vaadates võiks suisa seda kirikuks pidada, niivõrd harjumatult suure palvelaga on tegemist. Kusjuures, see on ka Eesti rikkalikeima ikonostaažiga vanausuliste palvela. Kui Sibulateed külastate, võib juhtuda, et palvemaja uksed on lahti ja saate sees ringi vaadata. Aga kui olete suurema grupiga tulemas ning soov kindlasti palvelat külastada, helistaga ette Zojale, kes uksed avab ning räägib ka vanausuliste usust, kirikust ning ajaloost (Zoja kontaktid Sibulatee lehel). Meeletuletuseks: palvelas käimiseks võiks naistel olla pea ja põlved kaetud; foto ja video tegemine palvelas sees ei ole soovitatud.

Palvela kusjuures jagab Varnja küla tinglikult kaheks: eesti osaks ja vene osaks. Eesti osa on küla pool, mis jääb palvelast piirivalvekordoni suunas ja vene osa, mis jääb palvelast Kolkja suunas. Aga tänapäeval elavad nii siin- kui sealpool lahked ja ettevõtlikud inimesed, kes külalistele ka teenuseid pakuvad.

Palvelast piirivalvekordoni poole ei saa mitte mööda sõita Mesi Tare kodumajast: see roheline maja oma kollase puitraamiga sissesõidu juures sunnib peatama. Mesi Tares on Eesti esimene EHE märgisega majutuskoht, mis pakub võimalust ööbida ehtsas kalurimajas. Igasugustest lisateenustest rääkimata (saunad, jalgratta- ja paadilaenutused, järvesafarid, telkimisvõimalused, matkad). Uus teenus on neil Mesi-SPA, mis juba nii mõnegi romantiku ära võlunud ning jahisõidud kuni kümnesele seltskonnale Peipsil.

Peipsi spa

Mesi tare pererahvas on agar sündmuste korraldaja ja eestvedaja. Kohe-kohe on tulemas Varnja kaluripäev, augustis Varnja saunafest. Aga alles meil oli sääsepüüdmise võistlus. Just, just, püüdsime sääsed nii ära, et pererahvas arvas, et see peaks olema hea näide, kui mõnus on Peipsi ääres, isegi sääski on väga vähe. Kuidas sääsepüüdmine välja nägi, võid vaadata Õhtulehe artiklist või Postimehe galeriist.

pyydmine2

Voronja galerii on koht, kuhu tihti arvatakse tulles, et “no vaatame selle näituse poole tunniga ära ja liigume edasi”. Tegelikult läheb siin enamikel tund. Või mitu. Hoolimata ilmast on kohal pererahvas (härra Voronin ja proua Voronja), kelle külalislahkus on tõesti pea piiritu: küll pakutakse vahvleid või suppi, jagatakse infot näitusetööde kohta, juhatatakse kätte lähim ujumiskoht. Ja mis peamine: kui Sa oled siin lastega, siis neil siin igav ei hakka! Õues on laste mängudeks nii liiv kui õunapuu otsa ehitatud maja.

Voronja galerii sellesuvine näitus tuleb Venemaalt. Näitus algab maja eest, jätkub ruumides ja aiaski. Suvenäituse kohta räägib galerii koduleht: “Voronja galerii neljandat suvehooaega kureerib Peterburi kunstnik ja kuraator Peter Belyi, kes kaasab näitusele kunstnikke, kes töötavad orgaanilise ja anorgaanilise maailma vaheliste seoste loomisega ning kasutavad kunsti loomiseks loodust või loodusest pärinevaid protsesse … Kunstnikud, kes on kaasatud neljanda suvehooaja näituse loomisele, satuvad justkui ristmikule – ühelt poolt tuleb neil silmitsi seista vahel lausa paanilist hirmu tekitava loodusega ja teiselt poolt tuleb neil orgaanilist maailma taltsutada, et taimed, putukad, kivid ja kristallid võtaksid kunstis vormi, mis taasloovad harmoonilise sideme inimese ja looduse vahel.”

voronja kook

Sel suvel on galerii avatud kuni 27.augustini kolmapäevast pühapäevani kell 12 kuni 18. Ja lisaks 16.septembril, Sibulatee puhvetite päeva ajal.

Ning vaadake, kes alates sellest nädalast Voronja seina peal ootab! Selleks, et Euroopa hõng kätte saada ja tabada seda eestluse vaimu, mida mitmetes pealinnades von Lõngus seintele paiskab, ei pea kodumaa tolmu jalgadelt pühkima. Tulge vaid Sibulateele! Voronja galeriis on kivikuningas seina peal ja ootab Sinuga suhestumist. Et Peipsiveerel on mobiiliühendus, nii nagu ta on, siis on mõistlikum enne tulekut laadida endale äpp (R)estart Reality, et näha, kuidas Kivikuningas ellu ärkab ja piipu popsutab.

voronja

Mõnusa äraolemise Sibulateel ning eriti Varnjas on kokku võtnud Eveliis oma postituses. Kohtumiseni!

Jälgi Sibulatee tegemisi
Liitu meie uudiskirjaga
Ole meie uudistega kursis
Filtreeri