Soovitused ühe suvise päeva veetmiseks Sibulateel. TOP5, millest võiks Su päev koosneda.

1. Esimene soovitus on see, et võiksid võtta aega mitte päev, vaid mitu päeva. Ehk piirkonnas on palju avastada ning puhkus on ju selleks, et aeg maha võtta.

2. Peipsi ise. Mõned, kes siia jõuavad, ütlevad Peipsi kohta “meri” ja ei suuda kuidagi uskuda, et tegemist järvega on. Päikest võtta ja järves ujuda saad meie kandis Kallastel ja mõnusal rannal Kolkjas. Kui tuleb isu ise paadiga järvele minna ja/või koos kalagiididega kala püüda, siis Vaino kalagiidid aitavad Sind. Kui soovid väikese purjekaga järvel puhuvad tuuli püüda, pöördu Nina Kordonisse. Ööbida koos Peipsi lainelaksumisega kõrvus saad Nina põhumajades, Nina KordonisVaino talus ja Mesi Tares. Ööbimiseks on veel väga mõnusad kohad Välgi puhkemaja, Kadrina mõis,  Alatskivi lossi sviidid.

3. Kolme kultuuri elamused. Eks Sibulatee ole ise üks piirkond, kaks rahvust, kolm kultuuri. Seega tasub kolme kultuuriga tutvuda mitme külje pealt:

  • Eesti talupojakultuur. Kindlasti külasta Liivi muuseumit, vaata kuidas talupojad sadakond ja enam aastata tagasi ja saa veele enam tuttavamaks Juhan Liiviga ning Kodavere kihelkonnaga. Avasta piirkonna loodusradasid ning rahvapärimuslikke linnamägesid, allikaid, suuri kive, tammesid ja teisi objekte.
  • Baltisaksa mõisakultuur. Alatskivi lossi jaoks tasub siis, kui Sa veel käinud ei ole, varuda aega vähemalt kaks tundi. Kui juba käinud oleks, siis ehk veidi vähem, kuid alati on siin midagi uut. Külasta Tubina muuseumit (asub lossis), astu sisse lossi käsitöökodadesse (saad ise käed külge panna õpitubades nii keraamikakojas kui tekstiilikojas).
  • Vene vanausuliste kultuur. Kui Sa muud teha ei jõua, sõida läbi Varnja-Kasepää-Kolkja külatänava ja naudi siinset õhustikku: vaata kuidas kohalikud sibulaid kasvatavad (mine kindlasti Kostja sibulatallu) ja kuidas paate järvele lükatakse. Soovitame vanausuliste looga lähemalt tutvumiseks külastada Varnja palvelat (soovitavalt etteteatamisega), Peipsimaa külastuskeskust Kolkjas. Kohalik elu on põimunud ka tänapäevasega ning seda saad lähemalt uurida ambulARTooriumis ja Voronja galeriis (mõlemad avatud suvel).

4. Kohalikud maitseelamused. Pisikest ampsu pakuvad Voronja galerii, Peipsimaa külastuskeskus ning Kostja sibulatalu (ettetellimisel). Suuremate kõhutäite eest hoolitsevad Alatskivi lossi restoran, Kivi kõrts ja Mõisa tall. Kui soovid kohalikku joogitraditsioone uurida, tellida teetseremoonia Mesi tarest. Või hoopis kaasaegsemate käitööveinide degustatsioon Alatskivi mõisamaitsetest.

5. Jalgrattaga Sibulateel, et näha ja veel vahetumalt kogeda. Juba eelmisel aastal andsime soovitusi, kuidas jalgrattaga Sibulateed avastada. Sibulatee on paras päevane läbimine ehk nii 25-kilomeetrine ring, mille äärde jäävad peamised vaatamisväärsused. Sibulatee jalgrattamarsruut.

Sibulateel Jalgrattaga Sibulateel