ÜKS PIIRKOND
KAKS RAHVUST
KOLM KULTUURI

Sibulatee on ideaalsel kaugusel ülikoolilinnast Tartust – 40 km Tartust asub Sibulatee süda Alatskivi. Sibulateele võiks ette võtta päevase väljasõidu ülikoolilinnast või kombineerida Sibulatee külastamine tagasisõidul Põhja-Eestisse või hoopis seigelda siin mitu päeva. Vaatamist on palju ja ise käe külge panemise jaoks on siin mitmeid võimalusi.

Sibulateel saab osaleda erinevates käsitöö õpitubades ning kohalikust toorainest toitude valmistamise tundides. Käia pärimusmatkadel, õppida vibulaskmist, proovida süstaga või purjede all Peipsit vallutada, tõukerataste või –kelkudega külatänavaid või maastikke mõõta. Kes soovib, see osaleb fotograafia õpilaagrites või saab selgeks kuidas filmi teha – nii ambulARToorium kui Voronja galerii pakuvad väljakutsuvaid laagreid ja näituseid. Suvel on muidugi kõige mõnusam nautida Sibulateed jalgrattal kilomeetreid mõõtes. Talvel seevastu soovitame nautida kalameeste elu Peipsil – kui Sul endal pole seda kalamehe geeni, siis meil on kalagiidid, kes viivad Su järvele, annavad kaasa vajalikud vahendid, õpetavad ja juhendavad nii jäässe augu puurimisel, kalapüügil kui hiljem kaladest toidu tegemisel.

Kuigi vahel võivad inimesed uurida, kuidas sibulateed juuakse, on Sibulatee siiski pigem Peipsi ääres looklev sihtkoht, kus elavad kõrvuti nii eestlased kui venelased ning mis on tuntud oma kultuuririkkuse poolest. Kolm kultuuri, mida siia saabudes oma silmaga kaeda:

  • Vene vanausulised. Vanad traditsioonid on Peipsi kallastel elavatel vanausulistel endiselt au sees. Varnja, Kasepää, Kolkja – kõik kolm on eriilmelised ridakülad, kus seigeldes tasub üles otsida muuseumid, palvelad, kalmistud. Samuti tasub siit kaasa osta kala, sibulat ja teisi aiasaaduseid.
  • Baltisaksa mõisakultuur. Endist baltisaksa kultuuri esindab väärikas Alatskivi mõis. Mõisa südames asuvad vanad maakivi hooned leiavad endale järjest rakendust. Kuid enim väärib esiletõstmist suursugune Alatskivi loss, kus läbi erinevate ekspositsioonide näeb nii mõisahärraste kui –teenijate elu; kus on Eduard Tubina muuseum ja käsitöökojad.
  • Eesti talupojakultuur. Eestlased oma töökusega on ka siin piirkonnas külaelu ja kultuuri edendanud. Eesti tuntud luuletaja Juhan Liivi kodukohas on külastustväärt muuseum ning Eesti rahvuseepose peakangelase Kalevipoja legendidega seotud kohti on Sibulateel mitmeid.

SIBULATEE VÕRGUSTIK

Sibulatee võrgustikku kuulub 24 liiget.

  • Vaata: Alatskivi loss koos Tubina muuseumiga, Liivi muuseum, Varnja palvela, Voronja galerii, Kostja sibulatalu, Alatskivi looduskeskus
  • Osale: ambulARToorium, Peipsimaa külastuskeskus, Turgi käsitöötalu, Alatskivi mõisamaitsed, Alatskivi lossi tekstiilikoda, Alatskivi lossi keraamikakoda
  • Ööbi: Välgi puhkemaja, Nina kordon, Nina põhumajad, Vaino talu, Mesi Tare kodumaja, Alatskivi lossi sviidid, Kadrina mõis
  • Sõida: Estbus
  • Söö: Kivi kõrts, Alatskivi lossi restoran, Mõisa tall
  • Osta: Peipsi kalamajakas, Magasiait

MTÜ Sibulatee vastab Sinu küsimustele piirkonna kohta ja vajadusel aitab kokku panna ka väljasõidu Sibulateele. Kirjuta info@sibulatee.ee või helista 56480065

FOTOD JA VIDEOD

MEIE TOETAJAD JA PARTNERID

Sibulatee arengut on toetanud Leader programm ning siseriiklik Peipsiveere programm.

Sibulatee head partnerid