• Uudis

Põnev koolipäev Alatskivil

26. Jaanuar 2018
Ole meie uudistega kursis

Küll mitte kümme, aga neli ühe hoobiga!

Liivi Muuseum, Alatskivi loss ning Alatskivi looduskeskus pakuvad juba mitmeid aastaid koolilastele ühist haridusprogrammi „Põnev koolipäev Alatskivil”. Ühe väljasõiduga saab osaleda koguni neljas teistmoodi koolitunnis. Kõik asutused paiknevad üksteisest kas jalutuskäigu või viieminutise bussisõidu kaugusel. Tunnid haakuvad riikliku õppekavaga ning on kohaldatavad kõigi kooliastmete õpilastele.

Kirjandustund toimub Juhan Liivi kodukohas Liivi Muuseumis. Tunnis käsitletakse luuletaja elu uues valguses, samuti saab aimu, kuidas elati eesti talus möödunud sajandi vahetusel. Teeme läbi ajarännu ning arutleme, milliseid tingimusi on vaja suure kirjanduse loomiseks.

Lossis viiakse läbi koguni kaks koolitundi. Ajalootunnis saab Alatskivi lossi näitel tutvuda Nolckenite perekonnaloo kaudu baltisakslaste ajalooga. Uhke lossi projekteeris parun Arved Georg von Nolcken ise Balmorali kuningliku residentsi eeskujul ning selles elas tema viieliikmeline pere umbes kakskümmend aastat. Õpilased näevad ühe tavalise, teisalt meist niivõrd erineva perekonna eluolu. Teine põnev küsimus ongi, millist tööjõudu oli vaja selleks, et üks korralik mõis üldse toimida sai. Kes olid kilter, kubjas ja aidamees? Aga kärner? Kõiki neid ja veel teisigi ametimehi ja -naisi võib elusuuruses näha lossi keldrikorrusel paiknevas mõisateenijate vahakujude ekspositsioonis.

Lossi teisel korrusel asuvas Eduard Tubina Muuseumis teevad külastajad tutvust Alatskivi kandist pärit maailmakuulsa heliloojaga. Kuidas sündisid suured sümfooniad ja Eesti esimene ballett „Kratt” ning kuidas peegeldus Tubina elusaatus tema loomingus? Näha saab helilooja arvukaid hobisid, vaadata tema tehtud amatöörfilme ja kuulata muusikat.

Vanas mõisaaidas paiknevas looduskeskuses toimub mõistagi loodusõpetuse tund. Keskuse ekspositsioonid tutvustavad kohaliku looduse eri tahke: kivimeid, puuliike, mudakonna, vesineitsikut ja teisi. Kes soovib vahelduseks õuesõpet, saab valida ka ümber Alatskivi järve lookleva matkaraja koos loodusgiidiga.

Ah jaa, söögivahetunni pärast ei ole ka vaja muretseda. Selle saab korraldada kas piknikuna mõne ülalnimetatud külastuskoha hoovil või ruumides või  siis broneerida lõunasöök ühes Alatskivi toidukohtadest. Kogu koolipäeva pakett on oluliselt odavam kui eraldi tellides, samuti ei tule kuskil lisatasu maksta giiditeenuse eest. Tagasiteel tasub läbi põigata ka Peipsi äärsetest vanausuliste tänavküladest Kolkjast Varnjani.

Tunde viivad läbi kohalikud muuseumipedagoogid.
Kogu programmi maksumus 10 eurot õpilase kohta, õpetajatele tasuta. Lisandub soovi korral toitlustus.
Lisainfo ja tellimine tel 5144851, info@muusa.ee

 

Jälgi Sibulatee tegemisi
Liitu meie uudiskirjaga
Ole meie uudistega kursis
Filtreeri

Cart